دلایل آسیب دیدگی نمای ساختمانها

طراحي نما  ساختمانها در اثر عوامل زير دچار خرابي هايي از قبيل طبله کردن،ترک خوردگي، شوره زدگي، آلوئک، لکه دارشدن، پوسته پوسته شدن، کنده شدن سنگها و آجرهاي نما، تغيير رنگ و ظاهر اوليه نما و … مي شوند:
-نشست جزيي يا کلي ساختمان
– يخبندان و انجماد آب يا رطوبت اضافي موجود در نما يا سطح زيرکار- انقباض و انبساط ها و يخ و آب شدنهاي متوالي و با اختلاف دماي شديد
 – شوره زدگي يا سولفاته شدن نما در اثر استفاده از آب حاوي سولفاتهاي محلول در آب مصرفي براي ساخت ملاتهاي سيماني و گچي و… و نيز بتن مصرفي در توليد نماهاي بتني، البته اين مواد سولفاتي ممکن است در خود آجر يا ترکيبات ديگر ملاتها هم وجودداشته باشند
 – آتش سوزي خصوصاً در نماهاي بتني – ترک خوردگي و به طور کلي آسيب ديدگي سطح زير کار
 – اختلاط نادرست ترکيبات و اجزا در نماهاي بتني و سيماني و نيز ملاتهاي مصرفي – استفاده از نوسان بالاي دما براي گيرش سريع اندودها و ملاتهاي بکار رفته در نما سازيبعنوان مثال استفاده از وسايل گرم کننده .
همانطور که در ابتدا بيان شد، يکي ديگر از اهداف طراحي نما  براي ساختمانها علاوه بر حفظ دوام و پايداري آن، زيبايي و جلوه ظاهري مناسب و مطلوب ساختمان است، که هم موجب دلپذيري و جذابيت بيشتر ساختمان مي شود و هم در نهايت افزايش وزن بصري وزيبايي کلي منطقه محل ساخت آنرا u1583 در پي خواهد داشت . اين چنين نمايي مسلماً اثر مطلوب تر و بهتري بر ديد و روحيه ساکنان و بينندگانِ ساختمان خوا هد داشت. بنابراين نکات بر شمرده فوق راهکارهايي هستند که بيشتر به منظور دوام، مقاومت و کارايي بيشتر و افزايش عمر مفيد و پر بازده نما کارايي دارند و در زيبايي نما نقش کمرنگ تري را ايفا مي کنند. بنابراين براي اينکه نماي ساختمان جلوه و ديد بصري درخور توجهي داشته باشد، علاوه بر دستورالعملهاي سازه اي فوق، بايد بارعايت ضوابط معماري و بکارگيري رهيافتهاي مربوط به افزايش جذابيت و صميميت ساختمان درنما تلاش کرد تا حد امکان علاوه بر اينکه ساختمان از نظر سازه اي داراي مقاومت کافي در برابر نيروهاي داخلي و خارجي است، با ر عايت ضوابط فوق و صد البته با بکارگيري خلاقيت ها و نوآوري هاي فردي معمار و حتي بنا البته ضمن حرکت در چارچوب ضوابط معماري خارجي ساختمان و نما سازي، داراي ظاهري مطلوب و ايده ال باشد. از جمله؛ آرايه دادن به پنجره ها با بکار گيري ميلگردها و چارچوبهاي شکيل با رنگها و خم و راستهاي زيبا و مناسب– استفاده از روکشهاي بازتابي و منعکس کننده خصوصاً در نماي ستونهايي که در کنار ورودي ها قرارمي گيرند. چراکه اين کار باعث کاهش حجم ظاهري ستون شده و از طرفي هم جنبه مانع بودن آنرا از بين مي برد.
– ايجاد شيارهاي تزييني در سطح ديوارها، که نه تنها اثر منفي در خصوصيات عايق صوت و حرارت بودن ان ندارد، بلکه موجب کاهش ضخامت ظاهري ديوار و در نتيجه ديد بصري بهتر آن ودر کل نماي زيباتر ساختمان مي شود.
– ايجاد انحنا در بالاي ورودي ساختمان که ضمن تاکيد بر وجود ورودي اهميت، جذابيت و صميميت نما را بيشتر مي کند.
_ وجود اندود سفيد در نما خصوصاً درقسمت ورودي ساختمان که در واقع نوعي نور
 -پردازي محسوب مي شود، که باعث جلب توجه و زيبايي بيشتر نماي ساختمان مي شو
– بکار گيري رنگ تيره تر و سنگين تر (مثلاً استفاده از سنگهاي گرانيتي) درقسمت پايين و رنگهاي روشنتر در بالاي نما، موجب افزايش وزن بصري و جذابيت قامت سازه شده و هم به نوعي استقامت، پايداري و استحکام را در نما و خود ساختمان به بيننده القا مي کند و همين باعث مي شود که فرد احساس اطمينان و آرامش بيشتري بکند. در واقع اين کار باعث مي شود که سازه به دو قسمت بالا و پايين تقسيم شود که همين امر باعث مي شود که ارتفاع و در کل حجم ظاهري ساختمان کمتر به نظر برسد
 _ترفند ديگري که در زيباتر شدن نما مي تواند موثر باشد، بکار گيري خطوط سفيد ( چارچوب يا نماي سفيد ) به دور پنجره ها خصوصاً پنجره هاي دايره اي شکل و يا با شکلهاي نزديک به آن است. زيرا اين کار ترکيببندي رسمي تر و اندازه ظاهري مناسبتري به آنها مي دهد و ….
-نما در واقع واسطه و بهتر بگوييم زبان گوياي ساختمان با محيط اطرافآن محسوب مي شود. بنابراين اجراي صحيح و اصولي آن يعني تقويت وتحکيم ساختمان و قدرت بيان آن.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی
گروه صنعتی تجاری ماروت، فروش دستگاه لیوان کاغذی تولید لیوان کاغذی
انواع کفپوش مهد کودک ساخت شرکت ارسون فوم