اصول نور و نورپردازی در معماری و دکوراسیون داخلی(بخش اول)

شما مي توانيد به وسيله نور، فضايي را وسيع تر و يا کوچک تر نمايش دهيد. براي اين منظور کافي است نورپردازي ها را بر روي ديوارها و کنج هاي محيط انجام دهيد. به اين ترتيب اطراف محيط روشن تر از مرکز شده و بزرگتر جلوه مي کند
طلوع خورشيد با پراکنده شدن اشعه هايي همراه است که مجموع آنها نور ناميده مي شود. نور از جمله مهم ترين مواهب الهي است که در زندگي بشر از ارزش بسزايي برخوردار است. در واقع هيچ عنصري در دنيا بدون وجود نور هويت ديداري ندارد. نور واسطه اي ميان چشمان بيننده و محيط اطراف اوست يعني در صورتي که نوري به چشم ما نرسد تصويري در شبکيه تشکيل نشده و در نتيجه حس بينايي معنا و مفهوم کاربردي نخواهد داشت. ارزش واقعي نور هنگام تاريکي نمايان مي شود. اين تاريکي يا حاصل از غروب خورشيد و تابش آن بر عرصه ديگري از گيتي است.در يک تقسيم بندي کلي نور خورشيد را نور طبيعي و نور حاصل از نورپردازي هاي ديگر را نور مصنوعي مي ناميم
در نورپردازي طبيعي تنها يک وسيله نورزا وجود دارد که آن هم خورشيد است و نور طبيعي در واقع همان نور خورشيد است که گذشته از ايجاد روشنايي در زمين، مزاياي بسيار ديگري نيز دارد. زندگي همه موجودات و ابسته به اين منبع پرانرژي است و همه هستي از نور خورشيد هويت مي گيرند.
تحقيقات دانشمندان نشان داده است که شش درصد از مردمي که در مناطق شمالي اين کره خاکي زندگي مي کنند و از نور خورشيد به ميزان کافي و طولاني مدت بهره مند نيستند، از ناراحتي هاي روحي شبيه به افسردگي رنج مي برند. دانشمندان ثابت کرده اند تغييرات تابش نور که در نتيجه تغييرات فصلي به وجود مي آيند نيز بر روحيه افراد تاثير مي گذارند.
آنها بر اين عقيده اند که قرار گرفتن در معرض نور خورشيد از توليد هورمون ملاتونين (melatonin) در خون جلوگيري به عمل مي آورد و به همين جهت است که افرادي که به سندرم افسردگي فصلي يا همان (Seasonal Affective Disorder)مبتلا هستند، در فصول سرد ميزان قابل توجهي از سطح هورمون ملاتونين خون شان که رابطه مستقيمي با وضعيت روحي و ايجاد اضطراب در آنها دارد بالا مي رود. لذا براي درمان آن، بيماران را در معرض نورهاي شديد مصنوعي و تقريباً ?? برابر بيشتر از آنچه به طور معمول در مجاورت آن قرار مي گيرند مواجه مي سازند. از ديگر مزاياي بسيار مهم نور خورشيد، کاربرد آن در صنعت و نقش آن در صرفه جويي انرژي هاي پايان پذير است.
ساخت چراغ ها و اتومبيل هاي خورشيدي از جمله آنها است. در اين قبيل لوازم انرژي حاصل از نور خورشيد سبب شارژ باتري هاي مخصوص شده و سپس به انرژي هاي ديگر تبديل مي شود که اين انرژي تبديل شده در چراغ هاي خورشيدي به صورت نور نمايان مي شود يعني اين چراغ ها در تمام طول روز انرژي خورشيد را جذب کرده و به محض غروب آفتاب، آن را در قالب نوري مصنوعي بر فضا پراکنده مي سازند.
فارغ از اين تبديل ها و همچنين مزاياي اشاره شده از اين منبع بي بديل نوري (خورشيد)، موضوع مهم ديگر نياز به وجود منابع نورزاي ديگري است که به هنگام تاريک شدن هوا و پايان اين نور پرارزش طبيعي، نوري را از خود ساطع مي سازند که آن را نور مصنوعي مي نامند. البته در هنگام روز نيز برخي از فضاها داراي شرايطي هستند که با وجود تابش نور خورشيد به نورپرداز ديگري به عنوان تنها منبع نورزا يا نورپرداز مکمل نيازمندند.
نور مصنوعي به زبان ساده نوري است که از خورشيد تابيده نشده و منابع ديگري عامل پديد آمدن آن هستند. اغلب اين منابع صرف نظر از آتش و منابع محدودي که انرژي خود را از گاز، نفت و يا مانند اينها تامين مي کنند، داراي سيستمي الکتريکي هستند. حال از انواع نورها در يک تعريف کلي که بگذريم به ارزش واقعي نور زماني پي خواهيم برد که تاثيرات ناشي از آن را بشناسيم…
نور در اتاق خواب
اتاق خواب از آن مکان هايي است که نور يکي از اصلي ترين اجزاي آن است و رکن اساسي آن به حساب مي آيد.يک نور بسيار ملايم براي شب ها، باعث مي شود تا شما به راحتي خوابتان ببرد و يک خواب راحت و آسوده داشته باشيد. همچنين يک نور قوي باعث مي شود شما صبح ها دچار مشکل بالا نشويد و براي پوشيدن لباس لازم نباشد اتاق خوابتان را ترک کنيد. مهمترين چراغ و نور در اتاق خواب شما چراغ هايي است که در کنار تخت خواب است.
اين چراغ ها براي زماني کارايي دارند که يکي از شما مي خواهيد کتاب بخوانيد يا تلويزيون تماشا کنيد و فرد ديگري مي خواهد بخوابد. براي قرار دادن اين چراغ ها شما مي توانيد از ديوار پشت تخت استفاده کنيد و چراغ را روي ديوار نصب کنيد. دقيقاً مشابه چراغ هايي که در هتل ها وبالاي تخت از آن ها استفاده مي شود. براي اين کار از يک ديوار کاذب هم مي شود استفاده کرد. چراغ ها را مي توانيد با استفاده از اين ديوار پشت آن نصب کرد. اگر استفاده از هيچکدام از اين ها را قبول نداريد و توانايي اجراي آن را نداريد مي توانيد از ساده ترين راه يعني چراغ هاي خواب روي ميز کنار تخت يا همان چراغ خواب روميزي استفاده کنيد.
اگر از چراغ هاي پشت تخت استفاده مي کنيد اين نکته را بايد مورد توجه قرار دهيد که ارتفاع چراغ ها پشت سرتان نبايد زياد باشد. اگر از تختخواب دو نفره استفاده مي کنيد حتماً آنها را جدا کنيد و کليد را هم به صورت جدا قرار دهيد . اگر هم به سراغ چراغ خواب هاي روميزي رفته ايد دقت کنيد که ارتفاع آنها طوري تنظيم شود که نور مستقيم به صورت شما نخورد.اما راه حل هاي ديگري هم هست که شما مي توانيد در نور و تنظيم آن در اتاق خوابتان استفاده کنيد.
- از کليدهاي ديمر يا همان تنظيم کنند هاي نور در اتاق خوابتان استفاده کنيد. از اين کليدها حتي براي چراغ اصلي اتاق خواب هم مي توانيد استفاده کنيد. بدين ترتيب شما مي توانيد نور را به دلخواه تنظيم کنيد.
- اگر نور خورشيد که از پنجره اتاق داخل مي شود مستقيم به صورت شما مي خورد و باعث اذيت شما مي شود، راه کار اين است که از پرده هاي حصيري يا کرکره اي استفاده کنيد تا از اين مشکل نجات پيدا کنيد.
- کليد چراغ ها را در کنار در ورودي اتاق قرار دهيد تا به هنگام وارد شدن و همين طور خارج شدن از اتاق بتوانيد چراغ ها را روشن و خاموش کنيد. کليد چراغ ها را علاوه بر کنار در، کنار تختخواب هم بگذاريد. بدين ترتيب شما ديگر نيازي به اين نداريد که براي خاموش کردن چراغ ها از تخت خواب بيرون بياييد.
- اگر از صندلي در اتاق استفاده مي کنيد، ارتفاع آنها مشکل براي شما ايجاد مي کند. سعي کنيد از صندلي هاي کوتاه افقي استفاده کنيد. در غير اينصورت سايه آنها روي صورت شما مي افتد.
- از شمع در اتاقتان استفاده نکنيد. البته تا زماني که مطمئن نشده ايد قبل از اينکه خوابتان ببرد آن را خاموش خواهيد کرد.
- اگر چراغ آويزان در نقطه اي است بين ديوار و پنجره ، مطمئن باشيد هرکاري که شما انجام مي دهيد را همسايه شما از پنجره خواهد ديد.
اتاق خواب کودکان
اتاق خواب کودکان نياز به طراحي نوري متفاوت از اتاق خواب بزرگسالان دارد. اما بايد حواستان باشد، اين مدل را با بزرگتر شدن کودکتان تغيير دهيد.
براي طراحي نور اتاق کودکان شيوه هاي مختلفي است. استفاده از چراغ هاي مختلف براي کودکان با رنگهاي جذاب و کودکانه و يا چراغ هايي که الگوها يا طرح هايي را روي سقف و ديوار مي اندازند مناسب است. همچنين راه هاي زير هم به شما کمک مي کند.
- براي اتاق کودکانتان هم مي توانيد از کليدهاي ديمر استفاده کنيد. اين کار مي تواند جو اتاق را طوري تنظيم کند که کودکان احساس خواب آلودگي کنند و راحت تر و زودتر به خواب بروند.
- اگر در اتاق کودکانتان تلويزيون يا کامپيوتر وجود دارد به آنها اجازه ندهيد در تاريکي کامل از آنها استفاده کنند. براي چشم آنها بهتر است از يک نور ملايم استفاده کنيد. استفاده از ديمر يا کنترل کننده نور در اين مورد نيز خوب است. همچنين از چراغ روميزي هم براي اين کار استفاده کنيد.
- از چراغ هاي ديواري به جاي آباژور يا چراغ هاي پايه دار براي اتاق استفاده کنيد. ممکن است کودکتان با آن برخورد کند…
 نور پردازي درآشپزخانه، هال ، حمام و  ورودي
در طراحي دکوراسيون آشپزخانه هاي قديم که مانند امروز داراي کابينت هاي ثابت و جاسازي شده و محل مشخصي براي اجاق گاز، يخچال و ديگر وسايل آشپزخانه نبودند ، نورپردازي اغلب به وسيله يک چراغ آويز سقفي که در مرکز سقف آشپزخانه نصب مي شد انجام مي گرفت. چرا که اغلب فعاليت هاي داخل آشپزخانه ( مانند آماده سازي مواد غذايي ) بر روي ميز وسط آشپزخانه انجام مي شد. اما آشپزخانه هاي امروزي با رديفي از کابينت ها ، اجاق و يخچال جاسازي شده به موازات و در کنار ديوارهاي آشپزخانه نيازمند شيوه ديگري از نورپردازي هستند. در آشپزخانه هاي امروزي قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روي سطح کابينت ها در کنار اجاق گاز و يا شير آب و سينک ظرفشويي انجام مي شود که در اغلب آشپزخانه ها همگي در کنار ديوار قرار دارند اما هنوز چراغ هاي سقفي از وسط سقف آشپزخانه آويزان هستند ، در نتيجه افراد اغلب پشت به منبع نور و در زير سايه خود مشغول به کار هستند و هنگام کار از نور کافي برخوردار نيستند. با توجه به تغييرات ساختار آشپزخانه هاي امروزي نسبت به گذشته ، ما در بخش هايي از آشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب مي شود، به نور کافي نياز داريم.
مانند سطح روي اجاق گاز، سينک ظرفشويي و سطوح روي کابينت ها که براي آماده سازي وسايل آشپزي و مواد غذايي مورد استفاده قرار مي گيرند. علاوه بر نياز به روشنايي در اين اماکن، فضاي کلي آشپزخانه نيز بايد از نور کافي برخوردار باشد. همچنين در بسياري از آشپزخانه ها بعضي از کابينت ها با درهاي شيشه اي و به صورت ويترين ساخته شده اند تا از آنها براي به نمايش گذاشتن ظروف زيبا و تزئيني استفاده شود. اين کابينت ها نيز نياز به نورپردازي داخلي دارند. به اين ترتيب ما نياز به يک مجموعه منابع نوري داريم که هريک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.
نور کافي براي سطح روي اجاق گاز در آشپزخانه هايي که داراي يک هواکش يا هود در بالاي اجاق گاز هستند به راحتي توسط چراغ هواکش تأمين مي شود. اگر بالاي اجاق گاز، هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد بايد يک چراغ قابل تنظيم در بالاي اجاق گاز نصب شود. همچنين بالاي سينک ظرفشويي نيز به يک چراغ نياز است تا شب هنگام نور کافي براي شست و شوي ظروف و مواد غذايي را براي ما فراهم کند. ترجيحاً هر يک از اين چراغ ها بايد داراي کليد کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گيرند.
براي تأمين نور کافي در سطح روي کابينت ها از آنجا که اغلب اين سطوح در زير کابينت هاي ديواري قرار دارند به راحتي مي توان از چراغ هاي مهتابي که در زير کابينت ها نصب مي شوند بهره گرفت. به اين ترتيب چراغ هاي نصب شده در زير کابينت هاي ديواري بي آنکه ديده شوند و يا موجب آزار چشم باشند نور کافي را بر سطح روي کابينت ها مي تابانند. چنانچه کابينت هاي زميني عميق باشند و نور محيط به اندازه کافي درون آنها را روشن نکند براي دسترسي راحت به وسايل داخل اين نوع کابينت ها مي توان چراغ هاي کوچکي در آنها نصب کرد که با کليدهاي اتوماتيک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابينت ها روشن و خاموش شوند.
اگر آشپزخانه شما محل صرف غذا نيز هست استفاده از چراغ هاي سقفي که ارتفاعشان قابل تنظيم است درست در بالاي ميز غذاخوري ايده خوبي است. اين چراغ ها مي توانند هنگام صرف غذا روي ميز را به خوبي روشن کنند و در مواقعي که از ميز استفاده نمي شود فضاي کلي آشپزخانه را روشنايي ببخشند.
نورپردازي در فضا به سادگي با نصب چراغ هاي سقفي قابل اجرا است. در حمام و دستشويي علاوه بر چراغ هاي سقفي که براي تأمين روشنايي محيط مورد استفاده قرار مي گيرند نصب يک چراغ ديواري در بالاي آينه نيز ضروري است اما توجه داشته باشيد که براي اين منظور از چراغ هاي فلوئورسنت استفاده نکنيد زيرا نور اين چراغ ها موجب تغيير برخي از رنگ ها شده و تصوير شما را با رنگ هاي غيرواقعي در آينه منعکس مي کنند.
نورپردازي قسمت هاي مختلف خانه ، هال ورودي، راهروها و راه پله ها را نيز فراموش نکنيد. اين اماکن در هر خانه اي بايد از نور فراوان برخوردار باشند به خصوص راه پله ها که در حفظ ايمني و سلامتي خانواده و ميهمانان اهميت به سزايي دارد. در اينجا ايمني مهم تر از زيبايي است و بهترين روش نورپردازي روشن کردن مسير حرکت و سطح روي پلکان با چراغ هايي است که به ديوار نصب مي شوند و نور را به طرف پايين مي تابانند. استفاده از چراغ هاي ديواري کار تعويض لامپ را نيز ساده تر مي کند.
آنچه تاکنون بيان شد در جهت تأمين نور کافي و روشنايي لازم براي انجام فعاليت هاي گوناگون در هر يک از اتاق ها بود ؛ اما نورپردازي مي تواند در جهت زيباسازي و جلب توجه بيننده به سوي اشياي تزئيني و ويژگي هاي زيباي يک اتاق نيز باشد. براي اين منظور بهترين انتخاب چراغ هاي قابل تنظيمي هستند که به صورت تک، دوتايي و سه تايي در بازار موجودند و پس از نصب در يک نقطه از ديوار مي توان هر يک از آنها را به سمت دلخواه تنظيم کرد به صورتي که محل مورد نظر ما را روشن کند. نور اين چراغ ها را مي توان به راحتي بر روي يک ديوار، يک تابلو و يا يک مجسمه دلخواه تنظيم کرد و يا حتي بخشي خاص از اتاق ( مانند محل قرارگيري شومينه و يا يک آرک در سقف ) را به وسيله آنها روشن کرد.
طبقات داخل کابينت هاي در شيشه اي را نيز مي توان با استفاده از روش هاي گوناگون روشنايي بخشيد. اما يکي از بهترين راه ها نصب چراغ هاي کوچک در زير هر يک از طبقات ، و يا در مواقعي که طبقات شيشه اي هستند نصب يک لامپ در قسمت بالا و يا پايين کابينت است…
نورپردازي مناسب
شايد تشخيص اين موضوع که آيا در اتاق خواب‌تان نورپردازي درست و اصولي وجود دارد يا نه، در وهله اول، کار چندان راحتي نباشد اما به‌راحتي از تبعات آن مي‌توان به اين مطلب پي برد. اگر صبح‌ها با سردرد از خواب بيدار مي‌شويد، چشم‌هايتان مي‌سوزد،‌هاله‌اي قرمزرنگ اطراف مردمک چشم‌هايتان ديده مي‌شود يا اگر از همان اولين ساعات شروع روز، عادت به بدخلقي و پرخاشگري داريد، همه و همه نشانگر جاي خالي نورپردازي مناسب در اتاق‌تان است؛ چرا که نورپردازي خوب موجب مي‌شود در خانه خود احساس آرامش و امنيت داشته باشيد.
راه حل تمامي ‌اين مشکلات، ايجاد يک شماي انعطاف‌پذير نوري است به نحوي که براي تمامي‌ ساعات روز مناسب باشد و به اتاق‌هاي شما در هر لحظه از شبانه‌روز، حالتي خوشايند ببخشد. نورپردازي بايد به گونه‌اي طراحي شده باشد که با فشاردادن يک کليد ساده، به‌راحتي بتوانيد نور اتاق را زياد يا کم کنيد و مثلاً اتاق خود را از يک اتاق نوراني، به يک اتاق آرام با نوري رمانتيک که براي خوردن يک شام دونفره با همسرتان مناسب است، تبديل کنيد.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی
گروه صنعتی تجاری ماروت، فروش دستگاه لیوان کاغذی تولید لیوان کاغذی
انواع کفپوش مهد کودک ساخت شرکت ارسون فوم