نمای ساختمان؛ اهداف و کارکردها، بایدها و نبایدها

از زماني که زيبايي ظاهري و آرامش، آسايش و ايمني هر چه بيشتر محل زيست بشر و صد البته صرفه جويي در مصرف انرژي براي ساختمانها مدنظر قرار گرفت، ايجاد نماهاي با مصالح و شيوه هاي اجرايي متفاوت و متنوع در دستور کار مالکان و سازندگان ساختمانها قرار گرفته است .
البته از اين نظر ايرانيان داراي سابقه طولاني و ديرينه در امر نما سازي براي ساختمانها هستند. و در طول تاريخ از گچبري و آهک بري براي نما سازي استفاده مي کرده اند. نتيجه و حاصل کار هنرمندانه و در عين حال فني و اصولي معماران و بناها و سازندگان ايراني را مي توان در بناهاي تاريخي مثل مساجد جامع بسياري از شهرها از جمله شيراز، تبريز، اصفهان و بسياري از عمارت ها، بقعه ها و مقبره ها و بسيا ري ديگر از بناهايقديمي و تاريخي در جاي جاي کشور، به عينه مشاهده کرد دانستن اينکه در نظر گرفتن نما براي ساختمانها چه هدف يا اهدافي را دنبال مي کند، و چه عواملي در نوع و شيوه اجرايي اين قبيل نماها موثرند، لازم و ضروري است. اما نکته اي که در اينجا و قبل از پ رداختن به بحث اهداف و انواع نماها بايد به آن اشاره شود، اينکه هر نوع نمايي که با هر نوع مصالح ساختماني و با هر هزينه اي که ساخته شود، بايد به طور کاملاً صحيح و اصولي نگهداري شوند و در صورت آسيب ديدگي نما، براي اجتناب از صدمات جدي تر و در نهايت تخريب کلي نم ا و ساختمان و نيز به منظور حفظ و احياي منظره و جلوه ساختمان، بايد قسمتهاي آسيب ديد کاملاً مرمت و تعمير شوندموارد زير را مي توان بعنوان دلايل واهداف اصلي نما سازي در ساختمانها نام برد :
?- زيبا و دلپذير شدن جلوه ظاهري و بيروني ساختمان و در نهايت دورنما و مناسب و قابل قبولِ شهر يا محلي که ساختمان در آن واقع (View) منظره شده است .
?- کاهش اتلاف انرژي در تمام فصول سال؛ چراکه طراحي نما  در ساختمان نقش يک عايق حرارتي و برودتي را بازي مي کند، که هم از هدر روي انرژيتوليدي سيستمهاي گرمايشي و سرمايشي ساختمان ممانعت مي کند و هم مي تواند بر حسب جنس، رنگ و ميزان سطحي که دارد، باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان خصوصاً در مناطق گرمسيري شود، وعکس همين عملکرد را در فصل زمستان براي جذب انرژي خورشيدي و گرم شدن ساختمانها درمناطق سرد سيري ايفا نمايد .
?- نماي ساختمان بعنوان عايق صوتي ايده ال و مناسب؛ کاملاً واضح و روشن است که نماي ساختمان نقش بسيار مهمي در کاهش ورود ميزان u1570 آلودگي هاي صوتي و صداهاي آزاردهنده محيط بيرون به فضاي داخلي ساختمانهاي اداري و مسکوني و … است. که اين مساله در ابر شهرهاي با آلودگي هاي بالاي صوتي بيشتر نمود پيدا مي کند . در ساخت و سازهاي عصر حاضر، اين عايقکاري صوتي با استفاده از نماهاي شيشه اي وبا بکار گيري شيشه هاي چند لايه که مابين آنها با گازهايي مثل آرگون پرشده يا خلاء مي باشد، به نتايج بهتري (هم بهره گيري از نور بيرون براي تامين روشنايي داخل ساختمان و هم ممانعت از ورود صداهاي ناهنجار به داخل)با بازده بالاتري رسيده است. نماهاي با جنس سنگ، بتن وآجر نيز عايقهاي خوبي از نظر صوتي هستند .
?- کمک به افزايش دوام و پايداري ساختمانها در برابر شرايط نا مساعد جوي و محيطي ( زلزله، باد، باران اسيدي و رطوبتهاي خورنده، يخبندان، گازهاي اسيدي موجود در هواي آلوده شهرهاي بزرگ، پرتوهاي مضر خورشيد مثل اشعه ماورائ بنفش، گرد و خاکها و دوده هاي حاوي مواد شيميايي) و در نتيجه افزايش عمر مفيد ساختمان. همانطور که همه ما مي دانيم از مصالح مختلف مثل آجر، سنگ، بتن، شيشه و … براي ايجاد طراحي نما  استفاده مي شود.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی
گروه صنعتی تجاری ماروت، فروش دستگاه لیوان کاغذی تولید لیوان کاغذی
انواع کفپوش مهد کودک ساخت شرکت ارسون فوم