اصول استفاده از رنگها در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب

از آنجاکه اتاق خواب خصوصي ترين فضا در هر خانه است، در طراحي دکوراسيون داخلي آن و انتخاب رنگ بايد پيش از هر چيز سليقه و نيازهاي شخصي صاحب آن را در نظر گرفت، با اين وجود نبايد از اصول طراحي رنگ در دکوراسيون و تأثيرات ناخودآگاهي که هر يک از خانواده هاي رنگي بر روي روح و روان ما به جا مي گذارد، غافل شد ، بايد کاربرد يک اتاق خواب را نيز در نظر داشت. يک اتاق خواب بايد همواره فضايي آرامش بخش و راحت باشد که مکاني مناسب براي خواب و استراحت را فراهم آورد.
اتاق خواب و رنگ:
هنگام طراحي رنگ يک اتاق خواب، بهتر است از انتخاب رنگهاي درخشان پرهيز کنيم چرا که ممکن است هنگام استراحت اين رنگها آزار دهنده به نظر برسند اما چنانچه رنگهاي زنده را بيشتر مي پسنديد، سايه هاي مختلف رنگ آجري در کنار کرمهاي غني و گرم مي تواند انتخابي مناسب باشد.
اگر به دنبال اتاق خوابي با فضاي گرم سنتي و اندکي تجملي هستيد، استفاده از رنگهاي به کار رفته در صنايع دستي شرقي راه حلي مناسب براي دستيابي به چنين فضايي است.
رنگهاي گرمي چون طلايي، نارنجي ها، قرمزهاي پرمايه و آجري هاي به کار رفته در طرحهاي سنتي شرقي عاملي مهم در ايجاد نمايي باشکوه و گرم در يک دکوراسيون هستند. علاوه بر اين به کارگيري اين رنگها در فضاي اتاق، استفاده از پارچه هاي ابريشمي و کتان طرحدار، تابلوها و مجسمه هاي زينتي شرقي، پارچه هاي سوزن دوزي جذابيت اين دکوراسيون را دو چندان مي کند. براي موفقيت در ترکيب سطوح طرحدار گوناگون در چنين دکوراسيوني لازم است سطوحي ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضاي اتاق در نظر گرفته شوند که رنگ ساده و روشن روي ديوارهاي اتاق مي تواند اين نقش را به خوبي ايفا کند.
در مقابل دکوراسيون هاي سنتي پر رنگ و لعاب، دکوراسيون هاي تک رنگ قرار گرفته اند که با به کارگيري تناليته هاي مختلف يک رنگ فضايي آرام و يکنواخت را پديد مي آورند.
بخش را در برابر ديدگان بيننده قرار مي دهند.  رنگهاي روشن نماي آفتابي و پرنشاط و در همان حال ساده و آرام
 براي مثال ترکيب رنگهاي زرد و سبز ( سبز يکي از رنگهاي مشتق شده از زرد است) در فضاي اتاق خواب بسيار موفق و مناسب خواهد بود اما بايد به خاطر داشته باشيم که غالب شدن رنگ سبز بر زرد در يک اتاق نشيمن بر جذابيت و زندگي در آن مي افزايد اما در يک اتاق خواب اختصاصي قسمت اعظم فضا به رنگ زرد، سادگي و آرامشي که لازمه يک اتاق خواب است به آن مي بخشد، حال آن که غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بيش از ميزان لازم به فضا شور و انرژي مي بخشد.
اتاق کودک و رنگ:
شايد باور نکنيد که از همان ابتداي تولد نوزادان به رنگهاي اطراف خود عکس العمل هاي متفاوت نشان ميدهند.رنگها بر رشد ارگانهاي مغزي ،هوش و بينايي کودکان تأثيرات بسزايي دارند.پس رنگ لباسهايي که خودمان به عنوان والدين ميپوشيم يا آنچه کودک ميپوشد و رنگ فضايي که بيشترين زمان روز را در آن سپري ميکند بسيار حائز اهميت است.
انتخاب رنگ در اتاق کودکان خود از قواعدي جداگانه برخوردار است. اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهاي ملايم و پاستلي دکورکنيم.
اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نيز مي توانيم با رنگهاي شاد و پر انرژي تر زينت دهيم.
استفاده از ترکيب رنگهاي هارمونيک که در چرخه رنگ در کنار يکديگر قرار گرفته اند نيز در دکوراسيون يک اتاق خواب
مي تواند بسيار موفقيت آميز باشد. به عنوان مثال استفاده از تناليته هاي مختلف رنگ بنفش و سبز در کنار يکديگر آنچه بايد در طراحي رنگي دکوراسيون يک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشيم اين است که نه تنها انتخاب مجموعه اي از رنگها بلکه ميزان به کارگيري آنها و سطوحي که اشغال مي کنند در مقايسه با هم نيز از اهميت به سزايي برخوردار است.
همچنين ايجاد رابطه ميان سطوح رنگي گوناگون با استفاده از جزئياتي چون يک قاب عکس، حاشيه هاي کاغذ ديواري نصب شده به ديوار، تکرار طرح خاصي بر روي ملحفه و روبالشي ها و يا حتي قرار دادن يک جفت آباژور يا گلدان بر روي پاتختي ها يا ميز آرايش مي تواند به طراحي دکوراسيون  يک اتاق انسجام و هماهنگي بيشتري ببخشد.

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی
 
 

 

خدمات دکوراسیون